AZS – jak dbać o skórę ze specjalnymi potrzebami?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która dotyka wielu dorosłych oraz dzieci. Jak sobie z nią radzić? W jaki sposób dbać o skórę, która ma znacznie większe wymagania?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się następującymi po sobie stanami zaostrzenia oraz remisji. Przy odpowiedniej pielęgnacji można jednak złagodzić jej objawy. AZS to schorzenie występujące najczęściej na tle alergicznym. W większości przypadków ujawnia się ono już we wczesnym dzieciństwie. Najnowsze dane pokazują, że problem ten może dotyczyć nawet 20% populacji.
Czym objawia się atopowe zapalenie skóry?
Najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia są:

  • nadmierna suchość skóry
  • swędzenie
  • w ostrej fazie skóra może się łuszczyć, czasem pojawiają się duże zaczerwienienie, a nawet grudki i nadżerki

Intensywne swędzenie powoduje chęć drapania się, ta niestety jeszcze bardziej pogarsza stan skóry i pogłębia dolegliwości. Dzieci, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, mogą być rozdrażnione, płaczliwe, często mają również problemy ze snem. Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, najczęściej jednak występują na twarzy, rękach i nogach.


Jak leczyć AZS?
Mimo że atopowego zapalenia nie da się całkowicie wyleczyć, przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwej trosce o skórę można skutecznie zapanować nad jego objawami. Konieczny jest jednak dobór właściwych kosmetyków i stosowanie się do wielu zasad. Oto najważniejsze z nich:

  • długie kąpiele w gorącej wodzie lepiej zastąpić szybkim prysznicem pod strumieniem letniej lub lekko ciepłej wody
  • jeśli wybieramy kąpiel, nie powinna ona trwać dłużej niż 10 minut
  • kupując ubrania, należy dokładnie sprawdzać ich skład – warto stawiać na naturalne, miękkie materiały, które nie będą podrażniały skóry (wełna zdecydowanie nie jest wskazana)
  • ważne jest również stosowanie odpowiednich detergentów – najlepiej wybrać produkty przeznaczone dla alergików
  • skóra atopowa nie powinna być narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych – konieczne jest więc używanie kremu z filtrem bez względu na porę roku
  • wybierając się na basen, gdzie woda jest mocno chlorowana, a przez to inwazyjna dla skóry, dobrze jest posmarować ciało kremem ochronnym – świetnie sprawdzi się tu nasza maść emolientowa

Pielęgnacja skóry atopowej
Na rynku dostępne są kosmetyki przeznaczone dla osób cierpiących na AZS. Posiadają one łagodny skład, dogłębnie nawilżają skórę, a jednocześnie odbudowują uszkodzoną warstwę lipidową. Tak działa również nasz wybór medyczny na bazie nierafinowanego oleju lnianego. Ma on silne właściwości pielęgnacyjne i tworzy na powierzchni skóry powłokę ochronną. Może być stosowany zarówno na twarz, jak i na ciało. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji dziecięcej skóry atopowej.