Pieluszkowe zapalenie skóry – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Niemowlęca skóra jest bardzo wrażliwa i delikatna. Zdarza się, że mimo wyjątkowej troski pojawiają się na niej bolesne podrażnienia. Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry i skutecznie mu zapobiegać? Podpowiadamy.
Odparzenia u dziecka
Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych dolegliwości skórnych występujących u niemowląt poniżej 1 roku życia. Jest bolesne, a nieleczone może prowadzić do rozwoju poważnych zakażeń. Dziecięca skóra jest znacznie bardziej narażona na podrażnienia, ponieważ nie wytworzyła się na niej jeszcze właściwa warstwa ochronna.
Wystarczy więc zbyt rzadko zmieniana pielucha lub jej niewłaściwe dopasowanie, by pojawiło się zaczerwienienie, wysypka, a nawet rozległe odparzenia. Noszą one nazwę diaper dermatitis, czyli pieluszkowe zapalenie skóry, znane również jako rumień pieluszkowy.
Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny
Powodów tej dolegliwości jest wiele. Do najczęstszych z nich należą:
• niewłaściwa pielęgnacja skóry dziecka – używanie źle dobranych kosmetyków lub ich całkowity brak;
• zbyt rzadka zmiana pieluchy, a tym samym długotrwałe narażanie skóry dziecka na wilgoć;
• zakładanie zbyt ciasnych pieluszek, wywołujących otarcia i mikro uszkodzenia naskórka;
• skłonność do alergii;
• częste biegunki u dziecka;
• przyjmowanie antybiotyków;
• osłabienie odporności dziecka, wywołane np. chorobą
Mocz ma drażniące działanie na ludzką skórę. Niemowlęta korzystające z pieluszek często narażone są na kontakt z nim, szczególnie jeśli noszą je zbyt długo. Zdarza się również, że produkty gorszej jakości nie odprowadzają odpowiednio wilgoci do wnętrza pieluchy. Powoduje to osłabienie i podrażnienie naskórka. Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się przynajmniej raz u większości niemowląt pomiędzy 7-12 miesiącem życia, często ma również charakter nawracający.
Czym się objawia pieluszkowe zapalenie skóry?
Odparzenia pieluszkowe u dziecka ma bardzo charakterystyczne symptomy. Należą do nich:
• czerwona, napięta, popękana, a niekiedy również łuszcząca się skóra w okolicy pieluszki;
• podniesiona temperatura w miejscu podrażnienia;
• czasem pojawiają się niewielkie grudki i pęcherzyki – w przypadku zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych mogą mieć one treść ropną
Pieluszkowe zapalenie skóry jest bolesną dolegliwością. Cierpiące na nie dziecko jest płaczliwe, rozdrażnione, ma problemy ze snem, może również pojawić się u niego niewysoka gorączka. Z tego względu odparzenia u niemowląt wymagają szybkiej interwencji rodziców.
Pieluszkowe zapalenie skóry – postępowanie
Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, któremu najlepiej zapobiegać między innymi chroniąc okolicę podpieluszkową dobrą maścią barierową. Jeżeli zapalenie już wystąpi, nie można go bagatelizować. Konieczna jest szybka i właściwa reakcja. Szczególne znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry niemowlęcia. Właściwie dobrana maść na odparzenia pozwala nie tylko złagodzić objawy pieluszkowego zapalenia skóry, ale również zminimalizować ryzyko jego ponownego wystąpienia.